سال نود و هشت «سال رونق تولید»
معرفی فرماندار

 عاطف ناصری

فرماندار شهرستان نمین

 

روزنامه های امروز

نقشه نمین

تقویم

اخبار مهم
 • بهره برداری از 49 پروژه عمرانی و طرح اقتصادی در هفته دولت شهرستان نمین
  فرماندار نمین گفت: در هفته دولت سالجاری بالغ بر 49 طرح اقتصادی و پروژه عمرانی در شهرستان نمین افتتاح می شود.

 • اجرای عملیات طرح هادی و آسفالت روستای زادگاه شهید مدافع حرم علی سیفی علی بلاغی
  طرح هادی و عملیات آسفالت روستای علی بلاغی از توابع شهرستان نمین که زادگاه شهید مداقع حرم علی سیفی است برای اولین بار بصورت کامل و یکجا اجرا شد.

 • اختصاص 10 میلیارد ریال برای توسعه زیرساختهای گردشگری شهرستان نمین
  مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت : 10 میلیارد ریال برای توسعه زیرساختهای گردشگری شهرستان نمین در سالجاری هزینه می شود.

 • برگزاری جلسه هماهنگی ایجاد واحد پارک علم و فناوری
  فرماندار نمین گفت :در هفته دولت واحد پارک علم و فناوری شهرستان نمین راه اندازی میشود.

 • بررسی آخرین وضعیت آبی و خاکی و میزان آماده سازی سدهای معیشتی،جاده های بین مزارع،زمینهای زیر کشت و قنوات
  جلسه آب و خاک شهرستان نمین با حضور مهندس کریمی نائب رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ناصری فرماندار نمین کریمی بخشدار مرکزی و مدیران آب و خاک استان و شهرستان برگزار شد و مقرر شد موضوعات زیر از طریق دستگاههای مرتبط پیگیری و حل فصل گردد.

اخبار > استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت


  چاپ        ارسال به دوست

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت

مفهوم اتحاد اسلامی که در میان علمای مومن و روشنفکر اسلامی مطرح است، این نیست که فرقه های اسلامی برای ایجاد اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف نظر کرده و به اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه کنار گذاشته شود.
مذاهب اسلامی در عین اختلافاتی که در کلام و فقه با هم دارند به واسطه مشترکات بیشتری که در میان آنها هست، می توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام، دست برادری داده و جبهه واحدی تشکیل دهند.
در راستای همین امر و در جهت تقویت و تحکیم اخوت اسلامی ، فاصله میان 12 ربیع الhول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا 17ربیع الhول که تاریخ ولادت محمد (ص) بنا بر روایات موجود در فقه شیعه است، از سوی امام خمینی (ره) به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

** هفته وحدت و اتحاد شیعه و سنی
منظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسائل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها در تعامل با یکدیگر و در امور مربوط به جهان اسلام در صحنه بین المللی است، به گونه ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه به صورت همسو حرکت کنند.
به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست، از این رو معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت گیری یکسان در مسائل کلی و بین المللی در میان آنها وجود دارد.

** ضرورت وجود هفته وحدت
در شرایطی که دشمنان اسلام تمام تلاش خویش را برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می کنند جهان اسلام در قرن بیست و یکم یکی از مهم ترین میدان های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست و تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است ، تاکید بر مسائل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان امری منطقی نبوده و در هر شکلی به ضرر امت اسلامی تمام خواهد شد.
در زمانی که مسلمانان می توانند با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفر و منابع و امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در صحنه بین المللی مطرح باشند، پرداختن به اختلافات و مسائل تفرقه انگیز نتیجه ای جز به هدر رفتن سرمایه و سوء استفاده دشمن از این اختلافات، نخواهد داشت.

** اسلام، محور اتحاد با تکیه بر نظر امام خمینی (ره)
در اندیشه تقریب مذاهب و ملت های اسلامی، امام خمینی (ره) تمامی محورهایی را که به کلیت و فراگیری امت اسلامی صدمه می زند رد نموده و اسلام را به عنوان تنها محور اتحاد این امت عظیم مطرح می کنند.
ایشان خطاب به حجاج بیت اللّه الحرام می فرمایند: "از جمله وظایف در این اجتماع عظیم، دعوت مردم و جوامع اسلامی به وحدت کلمه و رفع اختلافات بین طبقات مسلمین است که خطبا، گویندگان و نویسندگان در این امر حیاتی اقدام نمایند و کوشش کنند در به وجود آوردن جبهه مستضعفین که با وحدت جبهه و وحدت کلمه و شعار «لا اله الاّ اللّه»، از اسارت قدرت های شیطانی ، اجانب ، استعمارگران و استثمارگران بیرون آیند و با اخوت اسلامی بر مشکلات غلبه پیدا کنند".

** وحدت در قرآن
قرآن کریم همبستگی را برای مسلمانان ضروری تلقی کرده و از آنها می خواهد تا در گسترش این فرهنگ کوشا باشند، قرآن کریم کسانی را که خدای واحد را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می گذارند، کتاب آسمانی شان قرآن و پیامبر والایشان حضرت محمد (ص) می باشد را به اتحاد و یگانگی فرا می خواند و همه امت اسلامی را از منازعه و اختلاف باز می دارد.
چنان که در سوره انفال آیه 46 می خوانیم: "از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و منازعه و اختلاف نکنید که سستی بر شما غلبه کرده، هیبتتان از دست خواهد رفت".
در جای دیگر، قرآن کریم محور وحدت مسلمانان را توحید می داند و می فرماید: "همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید"، بدان امید که مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی شان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت بردارند.

** هفته وحدت از نگاه علمای شیعه و سنی استان اردبیل
همه ساله همزمان با سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام و آغاز هفته وحدت برنامه های مختلفی در استان اردبیل از جمله در بخش های سنی نشین عنبران نمین و هشتجین خلخال برگزار و اتحاد و اتفاق مسلمانان به نمایش گذاشته می شود.
علما و مردم اهل تشیع با حضور گسترده و پرشور در برنامه های هفته وحدت، اتحاد ،انسجام و برادری خود را در عین اختلاط مذهبی به اثبات می رسانند.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در همین ایام با حضور در مناطق سنی نشین استان اردبیل به دیدار با علما و مردم این بخش ها رفته و ضمن حضور در مراسم های ویژه به ایراد سخنرانی می پردازد.
آیت الله سید حسن عاملی در یکی از این سخنرانی ها در بخش عنبران، برداشت و تفاسیر خاص دینی را عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در میان مسلمانان و توطئه دشمن می داند و می افزاید: هر کس باعث بدبینی و شکاف در بین اهل تسنن و تشیع شود طبق آیه صریح قرآن کریم مشرک است.
وی می گوید: هدف دشمن در عصر حاضر ایجاد اختلاف مذهبی ، قومی ، قبیله ای و سیاسی در بین امت اسلامی است که مقابله با این خدعه خبیثانه نیازمند آگاهی و تقویت انسجام بیشتر در درون جامعه اسلامی است.
امام جمعه اردبیل اظهار می دارد: بزرگترین گناه ترویج نفرت بین بشریت و ایجاد دو دستگی و احساس بیگانگی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی و مذهبی است و هرکس به این امر ناپسند دامن بزند به شرافت و کرامت انسانی خیانت کرده است.
آیت الله عاملی با بیان اینکه طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام ، تمامی مسلمانان در کنار پیروان مکاتب دینی و آسمانی دیگر خانواده، واحد جهانی را تشکیل می دهند گفت: به تشخیص رهبر کبیر انقلاب اسلامی تنها عاملی که می تواند باعث زمین خوردن مسلمانان شود اختلاف است و باید از ایجاد آن بر حذر بود.
امام جمعه اهل تسنن عنبران نیز با اشاره به اینکه هفته وحدت حاصل تدبیر خردمندانه و یادگار بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است می گوید : باید این هفته را به عنوان الگو و برنامه اساسی در نظر گرفته و تمام مسلمانان را زیر لوای اسلام ناب محمدی متحد و منسجم کنیم.
حجت الاسلام یاور مرادی می افزاید: هیچ اهل سنت و تشیعی هیچ مسلمانی را تکفیر نکرده و افرادی که در فضاهای غیرواقعی و بر اساس منافع فردی یا گروهی اقدام به ایجاد اختلاف و زیر سوال بردن اسلام می کنند در حقیقت بویی از اسلام به مشامشان نرسیده است.
بیداری امروز امت اسلامی، بازگشت مسلمین به قرآن و سنت، آزادی خواهی، عزت طلبی و حرکت های وحدت طلبانه مسلمین، بی تردید از ثمرات انقلاب اسلامی ایران است. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در طول حیات طیبه خویش باعث و بانی تحرکات مهمی در جهان اسلام بودند که یکی از اقدامات مهم ایشان، ایجاد وحدت و اخوت دینی، در میان مسلمین بود.
آن فرزانه هم چنین برای تحقق این هدف مقدس و ایجاد وحدت و هم گرایی مسلمانان، در بسیاری از سخنان و نوشته های خود، امت اسلام را از تفرقه بر حذر داشته و آنان را به پیامدهای زیان بار و ناگوار تفرقه و اختلاف توجه داده اند.


٠٨:٢١ - 1397/09/03    /    شماره : ٢٨٤٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٦خروج
عنوان

لینک خبرگزاری ها

   

 

عنوان

 

وبسایت های مرتبط

                     

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨